چاپ فلکسو چیست؟

چاپ فکسو روش چاپی است با یک لوح چاپ برجسته (کلیشه) . این لوح به سیلندر دستگاه چاپ فلکسو بسته میشود.روش چاپ فلکسو در واقع نوع امروزی ( با استفاده از حرف و تصاویر برجسته) چاپ فلکسو همه کاره تر از روش های قدیمی دستگاه لترپرس است. چرا که با استفاده از آن می توان تقریبا انواع سطوح همچون پلاستیک، فویل، سلفون و کاغذ و کارتن را چاپ کرد.

این روش بطور وسیعی جهت چاپ سطوح به کار رفته در بسته بندی ها مختلف به کار می رود. همچنین از آن می توان برای چاپ سطح وسیعی با یک رنگ یکنواخت و یکدست استفاده کرد. دستگا چاپ فلکسو از روشی های چاپی است که همواره گسترش و پیشرفت بسیار سریعی را بر خود دیده اند. البته نباید تصور کرد که این روش تنها برای چاپ محصولاتی خاص کاربرد دارد.
در واقع قابلیت این روش برای چاپ انواع مختلفی از سطوح چاپی باعث شده تا گستره وسیعی از محصولات با این روش قابل چاپ باشند.این دستگاه در بسته بندی کارتن پویان اصفهان یکی از مهمترین  کاربرد ها را جهت چاپ کارتن و جعبه دارا میباشد.

چاپ فلکسو چیست؟

چاپ فلکسو و کلیشه سازی در کارتن سازی پویان

طی‌ چند دهه‌ گذشته‌ تکنولوژی‌ ماشین‌ های چاپ کارتن سازی  ارتقاء پیدا‌ کرده‌ و‌ تکنولوژی‌های‌ مدرن‌ پیش‌از‌چاپ،‌ مرکب‌زنی‌ و‌ اسلیو‌ یا‌ ابداع‌ شده‌اند‌ و‌ یا‌ برای‌ پاسخگویی‌ به‌ نیازهای‌ تبدیل‌کاران‌ و‌ مصرف‌کنندگان‌ بهینه‌ شده‌اند این‌ پیشرفت‌ها‌ باعث‌ شده‌ تا‌ چاپ فلکسو‌ چند رنگ به‌ یک‌ رقیب‌ جدی‌ برای‌ چاپ افست‌ تبدیل‌ شود.

فلکسو و چاپ کارتن

به زبان ساده فلکسوگرافی روش چاپی است که اول به واسطه لوح چاپ برجسته و منعطف یا همان کلیشه (Flexo Plates) و نصب آن بر روی سیلندردستگاه به انجام می رسد. کیفیت کلیشه و سیلندر در نتیجه چاپ تاثیر چشم گیری خواهد داشت.

 

اهمیت سیلندر در چاپ فلکسو

چاپ فلکسو

کارتن پویان اصفهان برای چاپ کارتن از ماشین آلات دارای سیلندر آنی لوکس (cylinder anilox) استفاده می کند. صنعت‌ فلکسو‌ در‌ حال‌ تغییر‌ و‌ گذر‌ از‌ چاپ‌ ساده‌ به‌ چاپ‌ با‌ کیفیت‌ و‌ از‌ سیستم‌های‌ مبتنی‌ بر‌ نوردهای‌ انتقال‌ مرکب‌ به‌ سیستم‌های‌ آنیلوکس‌ ارتقاء پیدا کرده است.‌ کارهای چاپی‌ اکنون‌ با‌ سرعت‌ بالا‌ انجام‌ می‌‌شود‌ و‌ نوردهای‌ آنیلوکس‌ قادرند‌ کیفیت‌ و‌ سرعت‌ بالا‌ را‌ برای‌ ماشین‌ های چاپ‌ به‌ وجو بیاورند.

سیلندر یا همان نورد آنیلوکس هسته اصلی مرکزی سیستم های چاپ فلکسو است که وظیفه انتقال مرکب را به کلیشه بر عهده دارد . چرخه انتقال مرکب در روش فلکسو گرافی به این ترتیب است که ابتدا نورد (لاستیک) غوطه ور در مرکبدان، مرکب را به نورد اندازه گیری یا همان نورد آنیلوکس منتقل می کند . سپس نورد آنیلوکس توسط شبکه سلولی شکل خود ، لایه ای از مرکب با ضخامت یکنواخت و مشخص را به روی سطح برجسته کلیشه می رساند .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =